Praca zdalna: Polecajki część 1

W nowej serii pt. „Polecajki” będziemy dzielić się naszymi znaleziskami z Internetu, z księgarni czy z półek ze sklepów z zabawkami. W dzisiejszym poście pokażemy Wam kilka ciekawych propozycji książkowych o tematyce zabaw paluszkowych, które z pomyślnością można wykorzystać jak i dla małych dzieci jak i tych trochę starszych. Jeżeli i Wy macie jakieś ciekawe propozycje, zachęcamy do dzielenia się swoimi pomysłami 🙂

 

ZABAWY PALUSZKOWE

A na koniec zachęcamy do zajrzenia na Youtube, gdzie można znaleźć wiele ciekawych przykładów zabaw paluszkowych. Życzymy udanej zabawy
https://www.youtube.com/watch?v=qhvS9qq8_g8&list=PL-z_y891E6Xw8E7JVbB7FANrGIwdivifG&index=1
https://www.youtube.com/watch?v=7tBVZINpUAw
Zachęcamy także do posłuchania krótkiego wywiadu z Agnieszką Stefaniak, logopedą i pedagogiem specjalnym, która opowiada jak ważne są dla dzieci zabawy paluszkowe
https://www.youtube.com/watch?v=1-7oKyZCQXQ
(zdjęcie pochodzi z http://dziecieceinspiracje.pl/2015/06/zabawy-paluszkowe.html)

CAŁKIEM NOWE ZABAWY PALUSZKOWE A. WINCZEWSKA P. WINCZEWSKI
(wyd. Harmonia)
Książeczka oferuje takie bloki tematyczne jak „Z wizytą w kuchni” gdzie można poznać widelec, spróbować jedzenia paluszkami czy lepić pierogi, „Porozmawiajmy o przysłowiach”, w której to części dziecko pozna znaczenie takich przysłów jak „nadąć się jak balon czy „dobrali się jak w korcu maku”. W innej części „W krainie dziwnych zwierząt, dzieci poznają język węża, ucho lisa a nawet mrówkojada. Na końcu książeczki pojawiają się też „Plastyczne inspiracje”, które z pewnością będą ciekawą propozycją na zakończenie zajęć
(https://harmonia.edu.pl/pl/p/CALKIEM-NOWE-ZABAWY-PALUSZKOWE/1478)

 

 

POKAZYWANE WIERSZYKI I ZABAWY PALUSZKOWE – M. KOC
(wyd. Bliżej Przedszkola)
W tej pozycji można znaleźć wiele ciekawych wierszyków i zabaw paluszkowych zaś na płycie dołączone są piosenki, które poprawią sprawność manualną ale także wspomoże rozwój mowy. Są pokazywane wierszyki i piosenki, paluszkowe zabawy z różnymi przedmiotami czy wierszyki pokazywane ruchem i granie „na sobie”. Na końcu książeczki znajdują się piktogramy
(zdjęcie pochodzi z https://blizejprzedszkola.pl/sklep/ksiazki-plyty-pomoce-do-zajec/360-163-pokazywane-wierszyki.html)

 

 

PALUSZKAMI TAK I SIAK – M. BARAŃSKA
(wyd. Harmonia)
Wierszyki i opowiastki w tej książce podzielono na pięć grup, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Pierwsza to „Opowiastki dwóch dłoni”, w której uczestniczy jedno dziecko bądź grupa dzieci z dorosłym. W drugiej części „Opowiastki czterech dłoni” uczestniczą dwoje dzieci bądź dziecko z dorosłym, zaś w trzeciej „Opowiastki dziesięciu paluszków” – jedno dziecko bądź grupa dzieci z dorosłym. Czwarta część to „Paluszkowe rodzinki” czyli historyjki dla jednego dziecka ewentualnie dla małej grupy dzieci z dorosłym. Piąta, ostatnia „Paluszkowe usypiani” doskonale sprawdzą się jako wstęp do relaksacji i wyciszenia dziecka.

 

ZABAWY PALUSZKOWE – K. SĄSIADEK
(wyd. Media Rodzina)
Ta mała książeczka oferuje znane i mniej znane wierszyki, które można wykorzystać w trakcie zabaw paluszkowych. Zaletami tej książeczki jest to, że w trakcie zabawy mogą uczestniczyć kilkoro dzieci a zabawne rymowanki sprawią, że długo nie stracą na swojej atrakcyjności. Można tu znaleźć takie znane wierszyki jak „Idzie rak”, „Sroczka” czy „Dwa Michały”, którym można dać drugie życie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content