Praca zdalna: Matematyczne wariacje

Co robić gdy do domu zagląda nuda? Pouczyć się matematyki! 🙂 Poznawanie matematyki może być świetnym zajęciem szczególnie w tym czasie, w którym przebywamy w domu. Poniższe propozycje pozwolą na poznanie figur geometrycznych, przypomnienie nazw kolorów, nauki prostych kategorii a także pozwolą na spędzenie miłych chwil w gronie rodzinnym 🙂 Warto również zajrzeć na zaproponowane przez nas strony z różnymi dziecięcymi zabawami, które można modyfikować wedle własnych potrzeb (linki pod pierwszym zdjęciem). To tylko niektóre nasze propozycje. Należy pamiętać, że świat matematyki nie jest nudny a do wykonania ćwiczeń ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Im więcej różnorodnego materiału wykorzystamy do poszczególnych zadań tym nauka będzie szybsza a przede wszystkim – łatwiejsza.

 

Czy nauka figur jest trudna? Absolutnie nie, gdy podejdziemy do tematu bardziej kreatywnie. Za pomocą zwykłej taśmy malarskiej możemy utworzyć proste kształty zarówno na oknie jak i na podłodze zaś małe figury można wyciąć z papieru bądź z kartonu. Dziecko segregując figury utrwala ich nazwę a gdy połączymy to z poruszaniem się pomiędzy różnymi figurami, usprawniamy motorykę dużą.

 

Inspiracja dla tych, którzy lubią rywalizację Proste figury można narysować na kartce A4 i za pomocą samochodzików dziecko obrysowuje kształt narysowanego wzoru. W tym przypadku ćwiczymy koordynację wzrokowo – ruchową (wodzenie oczami po poruszającym się przedmiocie) a także przygotowujemy dziecko do posługiwania się narzędziem pisarskim.

 

Kolorowe spinacze są hitem wśród terapeutów ręki nie tylko uczymy dziecko nazw kolorów, poprawnej segregacji ale także ćwiczymy poprawny nacisk palców na danym przedmiocie. Dzięki temu prostemu ćwiczeniu dziecko poznaje kolory, doskonali umiejętność segregowania, ćwiczy koordynację oko-ręka a także uczy się poprawnego chwytu.

 

Puzzle to zabawa nie tylko bardzo rozwijająca ale też… dziecinnie prosta do wykonania Puzzle można wykonać samemu z różnych materiałów (nie tylko zwykłego papieru ale także z materiałów o różnych fakturach). Do wykonania możemy też zaangażować dziecko, które, z pomocą opiekuna, może wyciąć po wyznaczonej linii a następnie je ułożyć.

 

Co to za kosmiczny robot? Takie wariacje to świetny pomysł na powtórzenie figur a także na rozwijanie wyobraźni dziecka. Figury można wykonać z kolorowego papieru, jak również z takich materiałów, które posiadają różną fakturę. Im dziwniejszy i kolorowy materiał – tym lepiej! Postaci mogą być proste ale również bardziej rozbudowane, wszystko zależy od naszej fantazji

 

Kolejny pomysł na powtórzenie kolorów i ich segregację. Zamiast patyczków można użyć kredek, kolorowych pomponików a nawet nakrętek po słoikach pomalowanych na odpowiednie kolory. Pomysłów na tę zabawę jest mnóstwo.

 

Pieczątki z figur można wykonać tak jak na zdjęciu z kubeczków ale kto nam zabroni wykonać taką pieczątkę chociażby z ziemniaka?

 

W przypadku tej zabawy możemy figury ozdabiać kolorowymi naklejkami, kulkami z bibuły albo plasteliny. Na początku nauki możemy wykorzystać również duże materiały takie jak kasztany czy żołędzie.

 

Ta propozycja wydaje się dość trudna ale nic bardziej mylnego! To ćwiczenie również można modyfikować według własnych potrzeb. Na początku opiekun może narysować jedną figurę, na której poprzykleja kolorowe paski papieru, by dziecko mogło najpierw samym paluszkiem przesuwać w obrębie danego wzoru. Dopiero z czasem może samodzielnie rysować kredką bądź z pomocą pędzla i farby.

 

Kolejny pomysł na segregowanie. Tutaj pomysłów jest mnóstwo. Od segregowania według koloru, kształtu a dla starszych dzieci – również według wielkości. Pamiętajmy o wykorzystywaniu różnych materiałów – śliskich, miękkich czy szorstkich. Dzięki takiemu polisensorycznemu sposobowi poznawania dziecko uczy się szybciej.

Źródła:

https://mojedziecikreatywnie.pl/2016/07/foliowe-figury-diy/
https://mojedziecikreatywnie.pl/2014/04/poznajemy-figury/
https://mojedziecikreatywnie.pl/2017/03/wspieranie-edukacji-matematycznej-dzieci/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content